Trójstyk granic na rzece Bug

Polska – Ukraina – Białoruś

Trójstyk granic na Bugu w którym łączą się granice Polski, Ukrainy i Białorusi. Jest to jedno z sześciu miejsc w Polsce, gdzie stykają się granice, ale jedyne gdzie ten styk jest na wodzie.


trójstyk granic na Bugu
Znak graniczny (obelisk) na trójstyku granic

Miejsce to poznamy po utwardzonym brzegu po stronie Ukraińskiej i Białoruskiej oraz po znajdującej się nad samą rzeką siatce chroniącej granicę naszych wschodnich sąsiadów. Na terytorium każdego z państw w tym miejscu znajdują się również znaki graniczne – obeliski z napisem „BUG”. Takie oznakowanie to efekt zawartego trójstronnego porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Białorusi i Gabinetem Ministrów Ukrainy. Około 100 metrów dalej po polskiej stronie przy starej przepompowni wody znajduje się drewniana altana. W miejscu tym znajduje się również znak graniczny z numerem 001 który rozpoczyna numerację na granicy z Białorusią.Kajakiem na trójstyk granic

trójstyk granic na Bugu

Najlepszym sposobem na dostanie się na trójstyk granic na Bugu jest wybranie się na spływ kajakowy. Kajaki nad Bugiem wodujemy w miejscowości Zbereże, Wołczyny lub Sobibór (w zależności od wyboru odcinka). Rozpoczynamy spływ bardzo malowniczym odcinkiem rzeki, miejscami z bardzo wysokim urwistym brzegiem. Po około 4 godzinach ze Zbereża, 2 godzinach z Wołczyn lub 1 godziny z Sobiboru dopływamy do trójstyku. Wyjście z kajaka w tym miejscu jest bardzo trudne dlatego najlepiej przepłynąć jeszcze 100m do drewnianej altany przy której znajduje się pochylnia do wodowania łodzi i wyjście z kajaka jest bardziej wygodne. Jest to bardzo dobre miejsce na przerwę a do trójstyku można przejść wyznaczoną ścieżką.

Spływ najlepiej zakończyć jest we Włodawie. Atrakcją na tej trasie są również pozostałości mostu kolejowego z XIXw na linii Chełm-Brześć oraz słynny z codziennych komunikatów radiowych włodawski wodowskaz.


Wodowskaz na Bugu we Włodawie
Wołczyny – Sobibór – Trójstyk Granic
Długość 13 km – czas spływu ok 3 – 4 godz.
Zbereże – Wołczyny – Sobibór – Trójstyk Granic
Długość 22 km – czas spływu ok 5 – 6 godz.
Sobibór – Trójstyk Granic – Orchówek – Włodawa (Wodowskaz)
Długość 14km – czas spływu ok 3 – 4 godz.
Sobibór – Trójstyk Granic – Orchówek – Włodawa (Wodowskaz) – Szuminka – Różanka
Długość 24km – czas spływu ok 4 – 5 godz.
Wołczyny – Sobibór – Trójstyk Granic – Orchówek – Włodawa (Wodowskaz)
Długość 23km – czas spływu ok 4 – 5 godz.
Zbereże – Wołczyny – Sobibór – Trójstyk Granic – Orchówek – Włodawa (Wodowskaz)
Długość 32km – czas spływu ok 7 – 8 godz.

trójstyk kajaki bug
Kredowa góra okolice Dubnika

ZADZWOŃ TERAZ